05.02.2019

  Projekt boREALIFE zkoumá skutečný život pod polární září

  Zdenka Sokolíčková z Katedry kulturních a náboženských studií PdF UHK provádí sociálně-antropologický výzkum v nejsevernější osadě světa.

  Na začátku února 2019 zahájila Zdenka Sokolíčková z Katedry kulturních a náboženských studií PdF UHK dvouletou mobilitu na souostroví Špicberky. Náplní poněkud neobvyklého projektu je intenzivní sociálně-antropologický výzkum v nejsevernější osadě světa, dvoutisícovém Longyearbyen.
  Longyearbyen, zdroj:iStock
  Longyearbyen, zdroj:iStock

  Převážně norská komunita, do které ale patří lidé z téměř 50 zemí, prochází dynamickými proměnami v důsledku globalizace. Změny jsou patrné v oblasti životního prostředí, ekonomiky i kultury. Městečko, které bylo původně založeno jako hornická osada, je momentálně centrem vědy a turismu na souostroví Špicberky (norsky Svalbard).

  Hostitelskou institucí Zdenky Sokolíčkové se stala prestižní University of Oslo, Katedra sociální antropologie. Mentorem projektu je špičkový odborník na antropologické studium důsledků globalizace, profesor Thomas Hylland Eriksen, jehož publikace jsou překládány také do češtiny.

  Náhled
  První setkání s T. Eriksenem: archiv ZS

  Specifičnost projektu je dána nejen kontinuálním dvouletým pobytem v klimaticky extrémní lokalitě, ale také skutečností, že se výzkumnice na 78. rovnoběžku stěhuje s celou rodinou. Manžel, Jakub Žárský, je polární ekolog a s životem v Arktidě má bohaté zkušenosti. Tři malí synkové jdou naopak do velkého neznáma.

  Náhled
  Svalbard, autor: Václav Pavel

  Prostřednictvím zúčastněného pozorování a vedením velkého množství narativních rozhovorů bude Zdenka Sokolíčková zkoumat mechanismy formování lokální identity a vliv (nejen) klimatických změn na život v Longyearbyen. Cílem je porozumění tomu, jak místní obyvatelstvo vnímá bezprecedentní nárůst turistického ruchu, zvyšování objemu lodní i letecké dopravy, extrémní výkyvy počasí a čím dál častější klimaticky rizikové stavy, „konzumaci“ špicberské divočiny, zvyšování kulturní diverzity ve městě a další procesy, které zapadají do mozaiky globalizace.

  Přidanou hodnotou odvážného podniku je také to, že dokumentaristka Veronika Lišková ve spolupráci s produkční firmou Cinémotif Films připravuje celovečerní snímek s pracovním názvem Návštěvníci určený do kin v ČR i v zahraničí, který bude sledovat příběh české rodiny ve vysoké Arktidě na pozadí širšího tématu ekologických změn a hrozeb současnosti.
   
  Náhled
  Tající ledovec, zdroj: iStock

  Projekt v objemu 5,5 mil. Kč je podpořen MŠMT v rámci výzvy, jejímž cílem je rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu prostřednictvím podpory kvalitních projektů, které byly schváleny na evropské úrovni v Horizontu 2020, Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships – H2020-MSCA-IF-2017.

  Sledujte projekt dále na blogu anebo na facebookových stránkách.
   
   

   

  Mgr. Zdenka Sokolíčková, Ph.D.
  Katedra kulturních a náboženských studií PdF UHK


 • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Kubařová Petra, 29.3.2019 14:13