Novinky



11. 3. 2019

„Na českou učitelskou průpravu zapomeňte,“ říká studentka, která učila na indonéském Lomboku

Terezie Kracíková studuje na Přírodovědecké fakultě UHK učitelství biologie a výtvarné výchovy pro střední školy a má jednu velkou zálibu – cestování. Díky výměnným programům PřF UHK už navštívila v rámci programu Erasmus+ Lotyšsko, studovala v Brazílii a nyní se přes bilaterální smlouvu vydala za dalším dobrodružstvím. Přečtěte se její zážitky – tentokrát vyjela na indonéský Lombok, kde vyučovala v místní škole angličtinu.


8. 3. 2019

Jubilejní 60. ročník Fyzikální olympiády se vrátil do Hradce

V poslední únorový týden se zaplnila Přírodovědecká fakulta UHK padesátkou nadějných fyziků. V jejích prostorách se totiž konalo celostátní kolo kategorie A Fyzikální olympiády. Letošní ročník této soutěže byl již šedesátý.


20. 2. 2019

Centrum pokročilých technologií vyvíjí nový radarový systém v projektu za téměř 35 milionů korun

Vědci z Centra pokročilých technologií PřF UHK (CPT PřF UHK) získali ve spolupráci se společností RETIA, a. s., finanční podporu programu OP PIK ITI Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace v kategorii Podnikání a inovace. V projektu za téměř 35 milionů korun budou společně vyvíjet radarový systém pro detekci pozemních a nízkoletících vzdušných cílů.


12. 12. 2018

Přírodovědecká fakulta UHK volila nového děkana. Stal se jím fyzik Jan Kříž

Jako kandidáta na funkci děkana pro volební období 2019–2023 ho v tajné volbě na veřejném zasedání akademické obce 12. prosince 2018 zvolilo všech devět členů Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UHK. Jan Kříž by měl být do funkce děkana fakulty jmenován rektorem Univerzity Hradec Králové Kamilem Kučou k 1. březnu 2019.


5. 12. 2018

Rada pro spolupráci s praxí

Tradiční setkání rady pro spolupráci s praxí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové.


23. 11. 2018

Na Přírodovědecké fakultě vznikne jedinečné česko-čínské centrum toxikologie

Podpisem smlouvy mezi Univerzitou Hradec Králové a Yangtze University v Číně se úvodem listopadu 2018 posunula na další úroveň spolupráce mezi těmito dvěma institucemi započatá v roce 2016 memorandem o spolupráci. Na jaře 2019 tak vznikne česko-čínské centrum toxikologie Yangtze University - University of Hradec Králové Joint Laboratory of Toxicology.


22. 11. 2018

Prof. Antonín Lyčka jmenován FRSC

Zvláštní pocty se v letošním roce dostalo prof. Antonínu Lyčkovi, který je členem Katedry chemie PřF UHK. Po mnoha letech členství mu britská společnost Royal Society of Chemistry udělila titul FRSC (Fellow of the Royal Society of Chemistry).


21. 11. 2018

Univerzita Hradec Králové jmenovala své první emeritní profesory. Oba z Přírodovědecké fakulty

Letošní 21. listopad je už navždy zapsán do kroniky Univerzity Hradec Králové – oficiálně totiž byli jmenováni historicky první emeritní profesoři naší univerzity. Této v akademickém prostředí nejvyšší pocty se dostalo významnému matematikovi prof. RNDr. Františku Kuřinovi, CSc., a fyzikovi prof. Ing. Bohumilu Vybíralovi, CSc. Domovskou (a právem hrdou) fakultou obou je Přírodovědecká fakulta UHK.


16. 11. 2018

Výjimečné osobnosti PřF oceněny rektorem UHK

Při slavnostním Společenském večeru UHK 14. listopadu 2018 u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii bylo i letos oceněno několik mimořádných vědeckých osobností studentů UHK.


15. 11. 2018

Jste na podobné cestě – říká expert z MIT Media Lab

Na pozvání Center of Advanced Technology PřF UHK (CAT PřF UHK) navštívil Přírodovědeckou fakultu UHK ve dnech 5.–7. listopadu 2018 prof. Agnis Stibe, zahraniční expert v oblasti budování chytrých měst a aplikace moderních technologií ke zvýšení kvality života obyvatel, mající za sebou působení v Massachusetts Institute of Technology Media Lab (MIT Media Lab), HewlettPackard nebo na ESLSCA Business School Paris.


5. 9. 2018

Zahraniční studenti navštěvovali kurz opomíjené matematické disciplíny

„Propočítané léto“ – i tak by se dala charakterizovat letní škola pořádaná Katedrou matematiky PřF UHK od 3. srpna do 2. září 2018, které se účastnila třicítka zahraničních studentů v rámci programu zahraničních mobilit UHK. Celá škola navázala na Jarní školu diferenciální geometrie a topologie, proběhlou na PřF UHK v květnu 2018. Organizátoři jako téma vybrali tentokrát algebraickou geometrii.


1. 8. 2018

Stříbro a bronz z Mezinárodní fyzikální olympiády putují znovu do České republiky

Ve dnech 21. až 29. července 2018 proběhl v portugalském Lisabonu už 49. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO) – vrcholové světové soutěže středoškolských studentů ve fyzice, kde ani letos nechyběl reprezentační tým z České republiky. Ten nakonec vybojoval jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile a umístil se tak v celosvětové konkurenci 87 států na 31. místě. Mezi státy Evropské unie obsadil dokonce 5. příčku.


22. 6. 2018

V nové předmětové soutěži vybojoval český fyzikální tým bronzovou medaili

Ve dnech 28. května až 1. června 2018 pořádalo Ministerstvo školství a vědy Ruské federace v Moskvě 2. ročník Evropské fyzikální olympiády – vrcholové evropské soutěže středoškolských studentů ve fyzice zaměřené na kreativní myšlení a vlastní invenci. Český tým, který se soutěže účastnil poprvé, si z něj rovnou odvezl bronzovou medaili.


24. 5. 2018

Fyzika bude děti bavit. Díky Elixíru do škol

Koncentrace učitelů fyziky na metr čtvereční byla na půdě Přírodovědecké fakulty o víkendu 18.–20. května 2018 bez nadsázky nejvyšší v celé republice. Poprvé se zde totiž konala konference Elixír do škol, při které se do Hradce Králové sjelo na 200 učitelů tohoto předmětu, aby načerpali inspiraci do výuky a rozšířili si obzory, jak se dá fyzika učit poutavě a smysluplně.


11. 5. 2018

Mladí čeští přírodovědci jsou nejlepší v EU

V konkurenci 50 týmů z 25 zemí EU nenašli čeští středoškoláci přemožitele! Na Přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie EUSO získal tým A České republiky zlaté medaile a pohár pro absolutního vítěze.


22. 1. 2018

Děkan PřF ocenil úspěšné studenty

Za přítomnosti děkana PřF UHK Pavla Trojovského byli na slavnostním vyhlášení výsledků již 13. ročníku soutěže „Basic Lingua 2017“ oceněni žáci z Královéhradeckého kraje a také nejúspěšnější studenti Prvního soukromého jazykového gymnázia za rok 2017.


18. 12. 2017

Katedry PřF připravovaly reprezentanty na 16. ročník EUSO

V týdnu od 11. do 15. 12. 2017 připravovali pracovníci kateder fyziky a biologie PřF nejlepší středoškoláky z České republiky na Přírodovědnou olympiádu zemí Evropské unie EUSO (European Union Science Olympiad).


1. 12. 2017

Čertovské experimenty

Ještě než přišel letos Mikuláš, přišli 30. 11. a 1.12. na PřF čerti - v laboratořích i učebnách pak učili malé i velké, jak utéct z pekla, předvedli, jak vypadá čert, když zmrzne a když létá, nebo kolik barev může mít peklo.


20. 11. 2017

National Research Foundation of Korea podpořila vědecký projekt PřF UHK

Vědecký tým doc. Kamila Musílka z Přírodovědecké fakulty se stal spoluřešitelem projektu v rámci Visegrad Group (V4)-Korea Joint Research Program, který financuje National Research Foundation of Korea a jednotlivé státy Visegradské skupiny. Hlavní řešitelem projektu je Korean Research Institute of Chemical Technology a dalšími partnery jsou Jagellonian University of Krakow a Semmelweis University of Budapest.


20. 11. 2017

National Research Foundation of Korea podpořila vědecký projekt PřF UHK

Vědecký tým doc. Kamila Musílka z Přírodovědecké fakulty se stal spoluřešitelem projektu v rámci Visegrad Group (V4)-Korea Joint Research Program, který financuje National Research Foundation of Korea a jednotlivé státy Visegradské skupiny. Hlavní řešitelem projektu je Korean Research Institute of Chemical Technology a dalšími partnery jsou Jagellonian University of Krakow a Semmelweis University of Budapest.


8. 11. 2017

Směrnice k SZZ 2017/2018

Vážené studentky, vážení studenti posledních ročníků, věnujte prosím pozornost nové Směrnici k SZZ 2017/2018. Tato směrnice zavádí zcela nový způsob přihlašování se na termíny SZZ.


13. 10. 2017

Učitelé biologie sobě

Didaktický seminář, který proběhl 10. 10. 2017 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové a byl podpořen z projektu „Krajský akční plán rozvoje vzdělávání“. Hlavním cílem semináře byla výměna poznatků z praxe mezi učiteli biologie, kteří si během semináře předali své zkušenosti formou dílen.


9. 3. 2017

Snídaně na děkanátu

Jak se dozvědět, zda se studentům na škole daří? Co jim chybí, co chválí a jestli mají nějaké nápady na zlepšení fakulty? Nejlepší je samozřejmě se zeptat přímo jich.


10. 2. 2017

INSPIROMAT na nové budově PřF

PřF hostila v nových prostorách tradiční Přírodovědný INSPIROMAT – přehlídku nápadů pro počítačem podporované přírodovědné experimenty.


6. 12. 2016

Ceny Praemium Bohemiae

V neděli 4. 12. 2016 proběhlo na zámku Sychrov již šestnácté předávání cen Praemium Bohemiae Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji.


30. 11. 2016

Náboj Junior 2016

Zadání a výsledky mezinárodní soutěže Náboj Junior.


22. 11. 2016

Nové kontakty v Nikaragui

Ve zkouškovém období uplynulého akademického roku navštívil dr. Filip Studnička z Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty společně s dalšími kolegy a novým rektorem UHK Kamilem Kučou fakulty Národní autonomní univerzity Nikaragua v Leónu (UNAN-León).


19. 11. 2016

Projekt mascil je ve finále

Tým pracovníků Přírodovědecké fakulty UHK vedený prof. Martinem Bílkem z Oddělení didaktiky chemie Katedry chemie se v posledních čtyřech letech (2013–2016) podílel na činnosti konsorcia sedmnácti univerzit a institucí ze třinácti evropských zemí při řešení výzkumného projektu 7. Rámcového programu EU (7th Framework Program EU) s názvem mascil (Mathematics and Science in Life – Matematika a přírodní vědy v životě).


8. 11. 2016

S PřF za studiem až do Japonska

Po mnohaleté spolupráci, která vznikla před téměř dvaceti lety mezi prof. Taksu Cheonem a prof. Petrem Šebou v matematické fyzice, nabízí japonská Kochi University of Technology studentům a akademikům PřF UHK (a nejen jim) studium a spolupráci v mnoha oblastech.


25. 10. 2016

Zahraniční středoškoláci na katedře fyziky

Dne 21. 10. 2016 navštívili UHK studenti hradeckého Gymnázia Boženy Němcové spolu se studenty z Anglie a Německa, kteří se zde účastnili výměnného studijního programu.


3. 2. 2015

Slezské dny preventivní medicíny 2015

Ve dnech 11.-13. března 2015 proběhnou Slezské dny preventivní medicíny 2015, 15. ročník celostátní konference s mezinárodní účastí.