24.05.2018

  Fyzika bude děti bavit. Díky Elixíru do škol

  Koncentrace učitelů fyziky na metr čtvereční byla na půdě Přírodovědecké fakulty o víkendu 18.–20. května 2018 bez nadsázky nejvyšší v celé republice. Poprvé se zde totiž konala konference Elixír do škol, při které se do Hradce Králové sjelo na 200 učitelů tohoto předmětu, aby načerpali inspiraci do výuky a rozšířili si obzory, jak se dá fyzika učit poutavě a smysluplně.

  Naší vizí je, aby všechny děti ve škole fyzika bavila. Aby se učily pak naplno a s radostí,“ shrnula poslání stejnojmenné neziskové organizace, která byla založena Nadací České spořitelny, její ředitelka Petra Prošková.
  S touto představou se ztotožňuje i doc. Jan Kříž, prorektor pro strategii a rozvoj UHK: „Výuka fyziky nám není lhostejná, máme zájem na tom, aby se zlepšovala, a taková akce, jako je Elixír do škol, určitě kvalitu výuky ve školách zlepšuje.“ Podotýká také, že PřF UHK je přirozené místo pro pořádání takové konference: „Naše katedra fyziky je katedrou s dlouholetou tradicí vzdělávání budoucích učitelů, proto jsme rádi, že můžeme na PřF UHK hostit zrovna Elixír do škol.“  
  Program třídenní konference sestával z přednášek, například Žonglování s matematikou, matematika v žonglování, Mýty o škodlivosti mobilních telefonů, druhou částí pak byly workshopy, ve kterých účastníci vyráběli například netradiční letadla, která bylo možno pohánět kusem kartonu, učili se, jak ve výuce využít známé české filmy nebo vyrobit magnetickou kapalinu. Protože zájem právě o praktické dílny často překračuje jejich možnou kapacitu, byl tento již 5. ročník navíc rozšířen o dvě novinky: „Letos byla konference obohacena i o témata digitálních technologií a jejich zapojení do výuky a o Fórum inspirace,“ doplnila Petra Prošková.
  Elixír do škol spojil dohromady aktivní vyučující z různých stupňů škol a koutů republiky, kterým výuka přírodních věd není lhostejná, čehož si na projektu cení i doc. Kříž: „Mezi účastníky se na svou alma mater vrátili i naši absolventi a nás těší, že se nadále aktivně sebevzdělávají a hledají nové cesty v didaktice fyziky.“
  Generálním partnerem celé konference byla i v letošním roce Nadace České spořitelny, moderování se ujal Vladimír Kořen.


 • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Vávrová Kristýna, 24.5.2018 15:54