10.04.2019

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY část 2. - Jak je to s prodlužováním studia?

Prodloužili jste si studium? Rozstudovali jste nějaký obor, nedostudovali a teď studujete znovu? Může Vás prodlužování studia něco stát? Čtěte dál...

David nastoupil po střední škole na vysokou školu, po roce studia zjistil, že ho daný obor nenaplňoval a tak se rozhodl začít znovu. Podal si přihlášku, udělal přijímačky a nyní prvním rokem studuje vysněný obor. Někde ale slyšel, že ho čeká placení školného. Co je na tom pravdy?  

David v tomto případě prozatím žádné poplatky za studium hradit nebude. Ale pozor! Každý student má totiž právo studovat bakalářský obor 3 + 1 rok zdarma, u magisterského pak 2 + 1 rok zdarma. Každý započatý rok studia ( i když ho David nedokončil) se do těchto let započítává jako celý rok. Jeden rok z nároku 3 +1 už se mu tedy odškrtl. V případě, že se Davidovi podaří ukončit bakalářské studium za 3 roky, nebude muset studium platit. Pokud by se mu studium nepodařilo dokončit do 3. let, bude mu potom za každý započatý semestr vystaven poplatek. Poplatky za prodloužení studia má každá vysoká škola jiné. Veřejné vysoké školy jako je i UHK vychází ze základu pro stanovení poplatků dle MŠMT, který se pro každý akademický rok mění. O výši poplatků na jednotlivých fakultách Vám podají bližší informace na studijním oddělení.
Pokud student řádně ukončí studium (ve standardní délce studia navýšené max o 1 rok) a chce pokračovat v dalším studiu (např. v navazujícím magisterském oboru nebo na jiné VŠ), poplatky za studium se ho netýkají.
Když David studium přeruší, nebude se mu toto období započítávat do doby studia. Stejně tak se do doby studia nezapočítává uznaná doba rodičovství.

Vždy máte také možnost podat žádost o odpuštění poplatku. Tyto žádosti se zasílají na děkanát fakulty a jsou individuálně posuzovány. Více informací zjistíte na Vašem studijním oddělení.


Toto jsou základní fakta k tématu "prodlužování studia". Další téma již brzy.
Pokud máte návrhy na další dotazy, budeme rádi, když nám je zašlete na poradna@uhk.cz.

 

S dalšími dotazy Vám rádi pomohou poradci Informačně-poradenského a kariérního centra 

  • Více z Aktuality
  • Naposledy upraveno: Podlipná Jana, 10.4.2019 13:24