29.05.2017 - 23.06.2017

  Hrajeme si hlavou - pozorování hvězd na UHK

  Hradec Králové – Léto letos tradičně začíná 21. června, a to v 6.24 hodin středoevropského letního času. Slunce je nad obratníkem Raka a v poledne u nás také nejvýš nad obzorem.

  Noci jsou krátké a světlé. I přesto můžeme na obloze ledacos zahlédnout. Večer září na jihozápadě Jupiter. Saturn viditelný po celou noc je zároveň poměrně blízko Zemi, takže v jeho prstencích dalekohledem uvidíme nejvíce detailů. Měsíc je počátkem června v první čtvrti a je na obloze večer, ve druhé polovině června bude naopak vidět až ráno spolu s Venuší, jež je Jitřenkou. Umělé družice Země létají nad našimi hlavami neustále, ale v období letního slunovratu je můžeme pozorovat častěji, protože prostor nad námi je i v noci zaplaven slunečním světlem, díky kterému satelity vidíme.
  Největší z nich, Mezinárodní vesmírná stanice, bude občas pozorovatelná ve druhé polovině června – v podobě nápadně jasně zářící hvězdy putující od západního obzoru směrem na východ.
  K pozorování planet a družic zve návštěvníky také královéhradecká hvězdárna. Astronomy s dalekohledy zaměřenými na Slunce potkáte také 22. a 23. června na akci Hrajme si i hlavou v univerzitním kampusu UHK v Hradecké ulici. Digitální planetárium přináší dokumenty Přírodní výběr, ve kterém se spolu s Charlesem Darwinem vydáme na plavbu kolem světa, a Zpátky na Měsíc, jenž nám představí projekty odvážlivců mířících na našeho vesmírného souputníka. Především dětem je určeno sobotní odpolední představení Ptačí ostrov. Detaily o pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, najdete na webu www.astrohk.cz.

  Autor: Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové


 • Více z Čím žijeme

Naposledy upraveno: Vernerová Tereza, 29.5.2017 13:37