13.05.2013

  Univerzita zve na Den fascinace rostlinami

  Co všechno musí některé rostliny vydržet? Kde má kaktus zásobu vody? Který skrytý pomocník umožní bobovitým rostlinám žít na živinami chudých a suchých píscích? Jak velký je vřes pod zemí? Proč jsou písky a písčité substráty tak suché? Odpovědi na otázky bude možné získat na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, jež pro veřejnost pořádá v dopoledních hodinách 17. a 18. května 2013 akci s názvem „Den fascinace rostlinami“.

  V rámci tří sekcí uspořádaných ve třech učebnách nahlédnou návštěvníci do světa sukulentů a rostlin jinak adaptovaných na extrémní podmínky suchých a teplých oblastí. Pro veřejnost jsou připraveny barevné prezentace, velkoformátové fotografie, ale i pozorování mikroskopem, stereolupou, pouhým okem nebo jednoduchý experiment v laboratoři.

  Kromě exotických kaktusů a sukulentů z pouští celého světa bude možné vidět i středoevropské druhy rostlin vázané na podobně extrémní stanoviště - písčiny. Živé i sušené exempláře a barevné fotografie seznámí návštěvníky s konkrétními druhy, ale hlavně s jejich specifickými adaptacemi, kterými překonávají nelehké podmínky na svých stanovištích. Ať přirozené, přírodě blízké nebo lidskou činností vytvořené písčiny - všechny hostí zajímavé a vzácné druhy, jejichž existence je podmíněna zachováním písčin i v hustě osídlené krajině.

  Den fascinace rostlinami se koná na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, náměstí Svobody 301, Hradec Králové.

  Kontakt: RNDr. Romana Prausová, Ph.D., 49 333 1185, romana.prausova@uhk.cz


 • Více z Čím žijeme

Naposledy upraveno: Administrátor webového portálu, 3.12.2014 19:54