15.01.2019

  Hradečtí studenti připravují rekonstrukci pochodu za Jana Palacha z roku 1969

  V roce 2019 si připomínáme padesátileté výročí od sebeupálení a smrti Jana Palacha. Jeho odkaz a památku se rozhodli připomenout a uctít královéhradečtí studenti. Ti zrekonstruují pietní pochod, který Hradcem Králové prošel 25. ledna 1969.

  „Stejně jako v roce 1969 organizovali pochod studenti Pedagogické fakulty v Hradci Králové, tedy dnešní Univerzity Hradec Králové, a studenti Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, po padesáti letech jsou hlavními organizátory opět studenti těchto dvou institucí a za to jim upřímně děkuji. Odkaz Jana Palacha, jeho předchůdců a následovníků je třeba si připomínat a myslím, že každý student v České republice by měl vědět, kdo Jan Palach byl a jakou oběť v boji proti totalitě učinil,“ říká rektor UHK Kamil Kuča. Do průvodu se vedle studentů UHK a mediků z LF HK zapojí studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.
   
  Stejně jako v roce 1969 se i nyní u příležitosti rekonstrukce sejdou studenti 25. ledna, a to na Velkém náměstí před budovou bývalé radnice. „Sraz je v 15:30, poté zazní úvodní slovo a všem přítomným připomeneme, proč jsme se u této příležitosti sešli. Průvod poté vychází na trasu Adalbertinum, Tyršův most a končí na Masarykově náměstí. Tady v souladu s touto historickou událostí proběhne samotný pietní akt. Řeč nebude jen o Janu Palachovi, mluvit se bude také o hrdinství jeho následovníků, které společně uctíme minutou ticha,“ popisuje průběh rekonstrukce pochodu jeden z organizátorů Dominik Šípoš, student Pedagogické fakulty UHK.
   
  V závěru pietního aktu zazní československá hymna a účastníci budou mít možnost přesunout se do nedaleké budovy Filozofické fakulty UHK na nám. Svobody, kde je připravena beseda s pamětnicí těchto událostí, paní Jarmilou Stibicovou, disidentkou a signatářkou Charty 77, odsouzenou v roce 1969 za šíření letáků k výročí 21. 8. 1968. Právě i paní Stibicová se aktivně účastnila akcí na protest proti okupaci.
   
  Iniciativu královéhradeckých studentů napříč vzdělávacími institucemi podpořilo také Statutární město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.
   
   
                                                                                     Jakub Novák
                                                                                     tiskový mluvčí UHK
    • Více z Tiskove-zpravy

Naposledy upraveno: Novák Jakub, 15.1.2019 15:32