31.03.2016

  Na hradecké „fildě“ zasedala poslanecká sněmovna

  Zkušební kolo projektu Simulace jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky uspořádal na půdě Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové v pátek 18. března 2016 Politologický klub FF UHK.

  Jedenáctka studentů katedry politologie si vyzkoušela, jak probíhá legislativní proces a jak je důležité obhájit své myšlenky a nápady před lidmi s různými názory. Akci zahájil dr. Jan Outlý, z Katedry politologie FF UHK, který pohovořil o principech parlamentní demokracie a zmínil některé „prohřešky“ českých politiků.
   
  Po jeho projevu následovalo povolební vyjednávání a sestavování vládní koalice. Během hlasování o důvěře nové koalice se strhla první roztržka, a to když si jednotliví poslanci brali přestávky na jednání svého klubu, a snažili se tak zvrátit hlasování o nově vzniklé koalici. Důvěru studentské sněmovny nakonec získaly strany ANO, ODS a TOP 09.
   
  Po krátké přestávce se dostalo na schvalování programu schůze. Poslanci si odhlasovali, že jako první bod budou projednávat zákon, který budí rozporuplné reakce i v reálu, tedy zákon o zákazu kouření. Během rozpravy došlo na slovní napadání, na které jsme zvyklí při sledování jednání skutečné sněmovny, i tradiční „ohánění se“ grafy a tabulkami. Nakonec ale sněmovna návrh zákona přijala silnou většinou a poslanci přešli na druhý bod, kterým byl návrh zákona z pera poslance za hnutí Úsvit, který představil zákon o přímé odvolatelnosti zastupitelůa starostů. Po rozporuplné rozpravě sněmovna návrh zákona zamítla hned v prvním čtení.
   
  Organizační tým, který se skládal ze studentů politologie, hodnotil široké spektrum okruhů. Od věcné diskuze po vznesení pozměňovacích návrhů. Hodnotící tým nakonec dospěl k názoru, že zkušební simulaci vyhrála opoziční strana ČSSD, která vznesla několik pozměňovacích návrhů k zákonům a byla aktivní v rozpravě.
   
  Cílem tohoto projektu je do budoucna představit politiku a principy parlamentní demokracie studentům. Proto se Politologický klub FF UHK bude snažit v dalších letech uspořádat tuto akci pro žáky středních škol. Středoškoláci tak budou mít možnost vyzkoušet si práci poslancea zjistit, jestli je parlament opravdu jenom „žvanírna“, jak je nám v dnešní době od některých politiků prezentováno, nebo jestli je parlamentní diskuze důležitá.
   

  Za Politologický klub FF UHK
  Jakub Tomek
   

  Pro více informací o simulaci jednání poslanecké sněmovny kontaktujte:
  Mgr. et Mgr. Lenka Kašparová
  Referát pro vnější vztahy a komunikaci
  e-mail: lenka.kasparova.1@uhk.cz
  tel.: 493 331 217 • Více z Tiskove-zpravy

IMG_7674 IMG_7694 IMG_7720

Naposledy upraveno: Čáslava Karel, 31.3.2016 16:23