25.03.2019

  Pedagogické dny 2019 na UHK

  Ve dnech 25. až 30. března 2019 proběhnou v prostorách Pedagogické fakulty tradiční Pedagogické dny. Letošní již 27. ročník během jednoho týdne nabídne zajímavou a pestrou přehlídku odborných činností kateder Pedagogické fakulty. Zájemci z řad veřejnosti tak mohou navštívit přednášky, workshopy, semináře, konference, divadelní či hudební představení, vernisáž výstavy a prezentace studentských prací. Letošní ročník je výjimečný i oslavou 60 let vysokoškolské přípravy učitelů ve východních Čechách.

  Mezi největší lákadla samozřejmě patří hlavní přednáška Pedagogických dnů „Je ADHD historické novum?“, kterou pronese ve středu 27. března 2019 ve 14 hodin v aule Objektu společné výuky v ulici Hradecká 1227 renomovaný psychiatr profesor Cyril Höschl. Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) se zdaleka neomezuje jen na dětství a často může být diagnostikována i v dospělosti. Hlavními charakteristikami ADHD jsou trsy příznaků souvisejících s nepozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. Jedním z častých příznaků je také prokrastinace. Zprávy o výskytu ADHD se objevují v písemnictví již od r. 1775. Diagnostika v dnešní podobě se začíná utvářet až ve dvacátém století, od r. 1937 pak víceméně náhodou jako vedlejší produkt snahy o zmírnění bolestí hlavy coby nežádoucího účinku kontrastního vyšetření mozku – pneumoencefalografie. Ukazuje se, že některé známky ADHD (dělat si věci po svém, řešit problémy neotřele, rychle měnit tempo, aktivita, netrpělivost, denní snění, fantazie, generování nápadů, impulzy) mohou představovat u nadaných jedinců určitou selekční výhodu v oblastech jako je vůdcovství (někteří američtí prezidenti, Bill Gates), sport (Michael Phelps a Michael Jordan) a tvůrčí činnost (Albert Einstein, Salvator Dalí, Jack Nicholson). Vzhledem k hyperaktivitě a koproláliím v tzv. Basilejských dopisech se řeší i diagnóza včetně ADHD u Wolfganga Amadea Mozarta. V přednášce budou uvedeny jednotlivé argumenty i video ukázky.
   
  Ve středu 27. března 2019 proběhne Slavnostní večer Pedagogické fakulty spojený s koncertem studentů Pedagogické fakulty s Filharmonií Hradec Králové,  na kterém se budou předávat výroční ceny mimořádným osobnostem fakulty. Večerem ve Filharmonii Hradec Králové od 19 hodin bude provázet Jiří Václavek. Cenu za přínos v oblasti vědy a výzkumu od profesora Cyrila Höschla převezme Mgr. Jan Suk, Ph.D. Cenu za přínos v oblasti umění pak od královéhradeckého primátora profesora Alexandra Hrabálka docent Vlastimil Vodák, akademický malíř. Cenu za přínos v oblasti pedagogiky získá profesorka PhDr. Eva Jenčková, CSc., předá ji senátorka Mgr. Miluše Horská. A cenu za přínos v oblasti internacionalizace předá PhDr. Jindřichu Kesnerovi, Ph.D. ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice Mgr. Jiří Kánský. Za dlouhodobý přínos k rozvoji Pedagogické fakulty udělí děkan fakulty František Vaníček medaili umělci, hudebnímu režisérovi a pedagogovi MgA. Janu Kyselákovi.
   
  Přednáška Stanislava Motla s názvem „Čekání na smrt – Češi před soudy třetí říše“ je přichystána na  pondělí 25. března 2019 v aule Objektu společné výuky od 10 hodin. Strhující filmová zpověď posledního žijícího „sekyráře“. Psychologická sonda do duše člověka, který dodnes vyznává takřka už zapomenuté hodnoty, jakými jsou například čest, láska k rodné zemi, smysl pro zodpovědnost, vlastenectví… Součástí této filmové zpovědi a následné přednášky  je fungování justice v době německého nacionálního socialismu, dále  mapování poválečných osudů tehdejších katů, státních zástupců a soudců Lidového soudu v Berlíně, který vynesl rozsudky také nad několika tisíci Čechy.
   
  Ve středu si na chodbě Objektu společné výuky můžete dát Rande s předsudkem. Již čtvrtý ročník úspěšného projektu studentů preventistů z Katedry sociální patologie a sociologie se pokusí změnit vnímání minoritních skupin a umožní návštěvníkům okusit životy druhých a vyvrátit své předsudky.
   
  Ve čtvrtek se kromě konferencí jednotlivých kateder chystá vyhlášení výsledků XVII. ročníku výtvarné přehlídky a soutěže pro předškolní děti Školka plná dětí 2018 (aula OSV, od 15:30 hodin).
   
  Tolik jen stručný výběr z aktivit. Pedagogické dny nabízejí jedinečnou příležitost pro setkávání učitelů z praxe s akademiky, pro vzájemnou výměnu zkušeností. V rámci Pedagogických dnů se také odehrávají odborné konference, jež mají už svou tradici a hostí i badatele ze zahraničí.
   
  V průběhu celého týdne bude probíhat také bohatý doprovodný program. Chystají se výstavy, instalace prací studentů, prezentace knihoven, nakladatelství a knihkupectví. V rámci doprovodného programu je v Galerii T po celou dobu trvání Pedagogických dnů výstava studentských prací Resumé 6.
   
  Celý program Pedagogických dnů 2019 najdete na webu Pedagogické fakulty.

   
  Aktuality a tipy na zajímavé akce v průběhu celého týdne pak v události na Facebooku Pedagogické fakulty:
  https://www.facebook.com/pdf.uhk.cz/
  https://www.facebook.com/events/2266712110255369/?active_tab=about
  https://www.facebook.com/pedagogickedny/
   
  Pro více informací kontaktujte Petru Kubařovou, PR koordinátorku Pedagogické fakulty UHK, tel. 775 202 381, petra.kubarova@uhk.cz  Petra Kubařová
  děkanát PdF UHK • Více z Tiskove-zpravy

Naposledy upraveno: Novák Jakub, 27.3.2019 14:5