Obnova smazaných souborů

Tento návod popisuje možnost, jak si uživatelé mohou sami obnovit soubory nebo celé složky, pokud je omylem smazali, nebo jiným způsobem znehodnotili.

Návod se týká souborů a složek umístěných na serverech Hera nebo Dione, tzn. domovské složky uživatelů (disk P:), osobní webové prezentace (disk W:) a v případě zaměstnanců souborů na disku N: (ukázky a projekty).

obecné informace

Systém obnovy souborů každý den v 7 a 12 hodin vytvoří virtuální obraz všech souborů na serveru. Pokud pak uživatel změní, nebo smaže některý soubor, systém automaticky uloží jeho předchozí verzi do vyhrazeného prostoru na serveru.

Množství předchozích verzí souborů, které jsou na serveru zachovány, nelze přesně určit, protože je ovlivněn množstvím změn, které byly na serveru provedeny. Během prázdnin dochází k málo změnám a mohou být k dispozici verze souborů z několika předchozích týdnů. Ovšem může se stát, že v případě intenzivní práce během semestru bude možná obnova jen v rámci několika uplynulých dní. Proto se vždy snažte obnovu udělat co nejdříve.

Obnova souborů je možná jen z počítačů se systémem Windows XP (nebo novějších), umístěných v interní síti UHK (obnovu tedy nelze provést z Internetu).

obnova souboru

Nejjednodušší je obnova jednoho samostatného souboru. Tu budete provádět v případě, že jste například editovali nějaký dokument, ve kterém jste smazali nebo změnili data, dokument jste již uložili a není možné použít funkci "Zpět".

 1. V souborovém manažeru (Průzkumník, Total Commander apd.) zobrazte obsah složky, ve níž je dokument uložen.
 2. Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor, který chcete obnovit, tím zobrazíte kontextové menu. Vyberte poslední položku Vlastnosti.
 3. Otevře se okno s vlastnostmi dokumentu, zde vyberte záložku Předchozí verze.
 4. Zobrazí se předchozí verze souboru s určením data a času, kdy byl soubor uložen do obrazu disku. Počet verzí závisí na délce historie změn uložených na serveru a množství změn souboru během této doby. Zde vyberte verzi, kterou chcete obnovit.

 5. Nyní je důležité, abyste si uvědomili, jestli chcete zachovat existující soubor. Pokud ne, klikněte na tlačítko Obnovit a vybraná verze souboru přepíše stávající. pokud chcete aktuální verzi souboru zachovat, klikněte na tlačítko Kopírovat..., to otevře dialog výběru složky. Vyberte složku, do které chcete starší verzi souboru uložit a klikněte na tlačítkoKopírovat. Systém obnoví předchozí verzi souboru do vybrané složky a existující soubor zůstane nezměněn.
  Pokud si nejste jistí, vždy vybírejte volbu 
  Kopírovat... a později si vyberete z obou souborů ten, který chcete zachovat.

Tip: pokud jste soubor úplně smazali a pamatujete si jeho celé jméno, můžete jej obnovit tak, že vytvoříte soubor nový (prázdný) se stejným jménem. V záložce Vlastnosti se pak zobrazí předchozí verze původního souboru.

obnova složky

Možnost obnovit celou složku budete potřebovat v případě, že jste smazali soubor a nepamatujete si přesně jeho jméno, nebo jste smazali celou složku. V tomto případě vždy doporučujeme používat volbu Kopírovat..., aby nemohlo dojít k přemazání novějších souborů.

 1. V souborovém manažeru (Průzkumník, Total Commander apd.) zobrazte obsah nadřazené složky, ve které byl dokument, nebo složka uložena.

 2. Pravým tlačítkem myši klikněte na složku, kterou chcete obnovit, tím zobrazíte kontextové menu. Vyberte poslední položku Vlastnosti.

 3. Otevře se okno s vlastnostmi složky, zde vyberte záložku Předchozí verze.

 4. Zobrazí se předchozí verze složky s určením data a času. V tomto případě se vždy zobrazí všechny verze složky jen v závislosti na délce historie změn uložených na serveru, tzn. zobrazí se i data, ve kterých nebyla v daném časovém rozmezí žádná změna. Zde vyberte verzi, kterou chcete obnovit.

 5. Klikněte na tlačítko Kopírovat..., to otevře dialog výběru složky. Tam vyberte složku, do které chcete starší verzi obnovované složky uložit a klikněte na tlačítko Kopírovat. Systém obnoví předchozí verzi do vybrané složky a existující složka zůstane nezměněna.Dokumenty


VybratTypNázevVytvořenVelikost
Veřejné dokumenty
14. 7. 2014 
Interní dokumenty
14. 7. 2014 

Nezobrazí-li se Vám dokumenty v této sekci znamená to, že nemáte dostatečná oprávnění nebo nejste přihlášeni, prosím přihlaste se pro přístup na tuto stránku.

Naposledy upraveno: Administrátor webového portálu, 2.3.2016 14:14